Prowadzenie spółki

W dzisiejszych czasach prowadzenie własnej działalności gospodarczej staje się coraz bardziej popularne. Rośnie sektor małych i średnich przedsiębiorstw, jednak wciąż najbardziej popularną formą prowadzenia firmy jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Wynika to głównie z małej świadomości i wiedzy na temat prowadzenia spółki, a przede wszystkim z panującymi wszech obecnie błędnymi przekonaniami. Tymczasem prowadzenie spółki wcale nie musi być trudniejsze i droższe.

Więcej formalności – większe bezpieczeństwo

Wśród spółek najbardziej popularną formą prowadzenia działalności jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Jej założenie rzeczywiście jest nieco bardziej skomplikowane niż założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Wymaga zawiązania umowy spółki pomiędzy wspólnikami oraz wniesienie kapitału zakładowego, którego minimalna wartość wynosi 5 tysięcy złotych. Wspólnicy muszą również wybrać zarząd i jego prezesa, w przypadku spółki z liczbą wspólników większą niż 25 osób należy również powołać radę nadzorczą. Formalności, trudno to ukryć, jest więcej. Jednak wiąże się to również z pewnymi korzyściami dla wspólników. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej za zobowiązania firmy odpowiada jej właściciel całym swoim majątkiem. W praktyce oznacza to, że w przypadku niepowodzenia, długi firmy przedsiębiorca będzie spłacać nawet po jej zamknięciu. W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością za jej zobowiązania odpowiada każdy z wspólników jedynie do wysokości wniesionego wkładu. Oznacza to, że przedsiębiorca z pewnością nie straci więcej, niż tylko to, co w spółkę zainwestował.

Prowadzenie spółki – jak poradzić sobie z formalnościami

Rozliczanie jednoosobowej działalności gospodarczej wydaje się proste i nieskomplikowane. Wystarczy prowadzenie księgi przychodów i rozchodów i rozliczanie się z odpowiednimi urzędami. W przypadku spółki konieczne jej sporządzanie bilansu rocznego oraz rachunku zysków i strat. Warto więc poprosić o pomoc dobre biuro rachunkowe, dzięki któremu przedsiębiorca będzie miał pewność, że jego firma i finanse są w dobrych rękach. Księgowych, którzy pomogą w prowadzeniu spółki można znaleźć na https://www.uni-tax.pl/