Windykacja należności

Prowadząc firmę chcemy zarabiać jak najwięcej i unikać tak zwanych zatorów płatniczych. Niestety, nie zawsze się to udaje. Czasami zdarza się, że nasi kontrahenci nie chcą płacić nam w terminie, albo co gorsza – unikają spłaty zobowiązań na wszelkie sposoby.

Dlaczego kontrahent nie płaci ?

Osoby niespłacające swoich długów dzielą się na kilka typów i mają zazwyczaj różne wymówki na temat tego, dlaczego nie są w stanie oddać nam pieniędzy. Najczęściej stosowanym argumentem jest brak płynności finansowej i co za tym idzie brak możliwości spłacenia faktury. Czasami rzeczywiście firmie brakuje gotówki, ale często niepłacenie w terminie jest celowe, a posiadane pieniądze przeznaczane na inne cele, na przykład na premie dla zarządu. Drugą grupą osób niepłacących zobowiązań są ludzie, którzy całkowicie unikają kontaktu i nie odbierają od nas maili ani telefonów. Na nic wtedy nasze prośby i ponaglenia – jeżeli dłużnik nie chce spłacić tego, co jest nam winien, znajdujemy się w trudnym położeniu. W takiej sytuacji nie warto jednak załamywać rąk i trzeba walczyć o swoje.

Dochodźmy swoich praw

Istnieją wyspecjalizowane kancelarie prawne, które pomagają w windykacji należności np. https://kancelariabutny.pl/porady-prawne-gdynia/windykacja-naleznosci-gdynia/. W jaki sposób tego dokonują ? Jest to cały szereg czynności, który ma na celu doprowadzić naszego kontrahenta to spłaty zobowiązań.Na początek kancelaria prawna przygotowuje specjalny druk. Jest to tak zwane wezwanie do zapłaty, w którym prawniczym językiem opisuje się konieczność oddania długu. Taki druk jest pierwszym krokiem do tego, by kontrahent oddał należność. Tak na prawdę ma on na celu poinformowanie go, że trzymamy rękę na pulsie i nie odpuścimy naszych pieniędzy łatwo. To pierwszy sygnał dla kontrahenta i zarazem wiadomość, że może niebawem spodziewać się dalszych kroków z naszej strony.

Często już takie działania są efektywne i skutecznie skłaniają nierzetelnego kontrahenta do wywiązania się ze swoich obowiązków wobec nas. Jeżeli jednak nawet one nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, najlepiej skierować sprawę na drogę sądową, a jej prowadzenie powierzyć wyspecjalizowanej kancelarii.