Facility management

Facility management to określenie, które wciąż słabo funkcjonuje w języku polskim. Najogólniej można przyjąć, że jest to proces działań i zachowań, zmierzający do takiego dysponowania budynkiem, które obniży koszty jego użytkowania, uatrakcyjni go w oczach najemców, a nawet będzie mógł spowodować wzrost jego rynkowej wartości. To swego rodzaju kompleksowa obsługa nieruchomości, której zadaniem jest uatrakcyjnienie inwestycji i możliwość osiągnięcia spodziewanych zysków.

Zespół czynności – co wiąże się z facility management?

Należy wyjść od pojęcia commissioning, czyli procesu nadzorowania budowy w taki sposób, aby była ona zgodna z wszelkimi standardami, zapewniała zgodność z HVAC, która z kolei da możliwość uzyskania komfortu cieplnego, ponieważ wiąże się bezpośrednio z ogrzewaniem, klimatyzacją i wentylacją. Krok dalej znajduje się usługa fit-out, dzięki której inwestor ma możliwość uzyskania dokładnie takiej przestrzeni, jaka go satysfakcjonuje za pomocą zlecenia wykonania nad nią prac. Facility management to swego rodzaju zwieńczenie satysfakcjonującego korzystania z przestrzeni biurowej, czyli zapewnienie takiej obsługi budynku, która zapewni optymalizację kosztów i wysoką jakość jego użytkowania. Wśród wykonywanych prac jest stały nadzór i serwis nad wszelkimi instalacjami, systemami technicznymi oraz urządzeniami, gwarantującymi prawidłowe funkcjonowanie budynku. Wśród obsługiwanych systemów są instalacje grzewcze, klimatyzacja, systemy wentylacyjne, jak również systemy sanitarne oraz instalacje elektryczne.

Korzyści dla inwestora

Inwestor ma pewność, że nabywa nieruchomość, która będzie w stanie spełnić jego oczekiwania lub oczekiwania przyszłych najemców. Dzięki temu, że ma zapewnioną optymalizację kosztów – nie ponosi zbędnych wydatków ani przy zakupie, ani przy dalszym użytkowaniu. Z usług facility management warto korzystać już od samego początku, czyli na etapie projektowania budynku, choć można też skorzystać z nich na dalszych etapach powstawania inwestycji.